Múlt héten 110,2 milliárd forintot lapátoltak lakossági állampapírba a befektetők az Államadósság Kezelő Központ adatai szerint. A két legnagyobb összegű tőkebeáramlást a 6,5%-os kamatozású Fix Magyar Állampapír és a most 7,36%-os kamattal induló Bónusz Magyar Állampapír produkálta. A megelőző héthez képest közel 27 milliárd forinttal nagyobb volt a kereslet.
Múlt héten 83,5 milliárd forintot lapátoltak lakossági állampapírba a befektetők az Államadósság Kezelő Központ adatai szerint. A két legnagyobb összegű tőkebeáramlást a 6,5%-os kamatozású Fix Magyar Állampapír és a most 7,36%-os kamattal induló Bónusz Magyar Állampapír produkálta. Az előző héthez képest mérséklődő keresletet részben magyarázhatja, hogy ebben az időszakban nem volt nagyobb összegű lakossági állampapír-kamatfizetés, és az is, hogy kevesebb munkanapból állt a hét.
Május 5-től, azaz jövő hétfőtől új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból, a konstrukció fontosabb paraméterei nem változnak: marad az 5 éves futamidő, lépcsős, 5,75-6,75% között mozgó kamatozással.
Múlt héten 87,7 milliárd forintért vásároltak lakossági állampapírokat a háztartások, ezzel látszólag lecsengett az év eleji kamatfizetések által hajtott hatalmas érdeklődés. Főként két kötvényt zsákoltak a magyarok, a Fix Magyar Állampapírt és a Bónusz Magyar Állampapírt. Ebben a hónapban még két napon várható PMÁP-kamatfizetés, április 20-án és 22-én – ezek valamelyest még felhajthatják a lakossági papírok iránti keresletet.
Jövő keddtől, azaz április 1-től új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból, a konstrukció fontosabb paraméterei nem változnak: marad az 5 éves futamidő, lépcsős, 5,75-6,75% között mozgó kamatozással. A FixMÁP-ból és a PMÁP-ból egyelőre nem várható új sorozat, a mostaniakat ugyanis április végéig meghosszabbították.
Múlt héten 94 milliárd forintért vettek lakossági állampapírt a befektetők az Államadósság Kezelő Központ adatai alapján. A kereslet növekedésében szerepet játszhattak az utóbbi napok PMÁP-kamatfizetései, de az igazán nagy hajrá látszólag még várat magára. A Fix Magyar Állampapír egyelőre őrzi a vezető helyét, ugyanakkor az is látszik, hogy a befektetők már elkezdtek diverzifikálni.
Jövő hétfőtől, azaz március 3-tól új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból, a konstrukció fontosabb paraméterei nem változnak: marad az 5 éves futamidő, lépcsős, 5,75-6,75% között mozgó kamatozással. Nemrég a FixMÁP-ból is új sorozatot bocsátottak ki, de ott sem változtak a feltételek.
Idén év eleje óta 139 milliárd forinttal több pénzt fektetett állampapírokba a lakosság, mint amennyit kivett belőlük - derül ki Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter Facebook-bejegyzéséből. Ez azt jelenti, hogy a magas kamatok eltűnése ellenére sincs szó nettó tőkekiáramlásról az állampapírokból az első kamatfizetések utáni időszakban.
Február 3-tól új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból, a konstrukció fontosabb paraméterei nem változnak: marad az 5 éves futamidő, lépcsős, 5,75-6,75% között mozgó kamatozással. Nemrég a FixMÁP-ból is új sorozatot bocsátottak ki, de ott sem változtak a feltételek, kivéve egyet.
Január elejétől új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból és a Fix Magyar Állampapírból is, a konstrukciók fontosabb paraméterei ezúttal nem változnak: előbbinél marad az 5 éves futamidő, lépcsős, 5,75-6,75% között mozgó kamatozással, utóbbinál pedig a 3 évre kínált évi 6,5%-os kamat.
Jövő héttől új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból, a hétfőtől értékesített konstrukció fontosabb paraméteri ezúttal nem változnak: marad az 5 éves futamidő, lépcsős kamatozással, a kamat mértéke pedig 5,75-6,75% között mozog majd.
Fordulóponthoz ért nyáron a lakossági állampapírok piaca: amellett, hogy júniussal megkezdődött az első, 2019 júniusában induló Magyar Állampapír Pluszok lejárata, egy megújított MÁP Pluszt is piacra dobtak, jóval kedvezőbb kamatozással. Ennek ellenére még mindig sokan vannak a régi MÁP Plusz-hívők, az összes jegyzés közel 10%-át tartják a mai napig, annak ellenére, hogy lényegesen magasabb kamatot is zsebre tudnának tenni az új „szuperállampapírral”. Van azonban egy faramuci helyzet, ami miatt még logikusnak is mondható a régi MÁP Plusz mellett kitartók egy részének döntése.
A Fix Magyar Állampapír, majd a Bónusz Magyar Állampapír után most újabb lakossági állampapírok estek áldozatul a kamatcsökkentésnek: az ÁKK friss tájékoztatása szerint a Kincstári Takarékjegyek és a megújult Magyar Állampapír Plusz is kevesebbet ad majd a befektetőknek. A lakossági állampapírok csökkenő kamatával és a megtakarítási piaci lehetőségekkel is foglalkozunk majd a Portfolio szeptember 17-ei Future of Finance konferenciáján.
Múlt hétre is gyenge értékesítési számokat közölt hétfőn az ÁKK: mélypontja körül maradt az inflációkövető PMÁP értékesítése, visszaesett a BMÁP iránti kereslet, a fix kamatozású FIXMÁP pedig valamelyest növelni tudta az értékesítési számait. Múlt héten elindult az új, évi 6,73%-os átlagkamattal operáló MÁP Plusz, amelynek köszönhetően a hajdani szuperállampapír újra felkerült a térképre, de nagy csodát nem alkotott.
Sávos, évi 6,73%-os átlagkamattal új Magyar Állampapír Pluszt dob a piacra az Államadósság Kezelő Központ. Az új MÁP Pluszt jövő héttől lehet megvásárolni, de a számok azt mutatják: egyedül azoknak lehet érdemes ebben gondolkodniuk, akik 4-5 évre terveznek vele. Ha viszont a DKJ-hozamok nem mennek 4,8% alá a következő 5 év átlagában, akkor 5 éves időtávra is inkább a bónusz állampapírt érdemes választani, rövid távon pedig még mindig a PMÁP a nyerő. De mi értelme így az új, felturbózott MÁP Plusznak? Egy okot azért találtunk.
Júniustól elérhető lesz a megújult Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz). Az 5 éves születésnapjára magasabb kamatot és új kibocsátási módot kap az évekig legnépszerűbb lakossági állampapír. A MÁP Plusz így újra kiváló választás lehet azok számára, akik rugalmasan hozzáférhető, mégis versenyképes kamatozású megtakarítást keresnek. Az új MÁP Plusz bevezetésével egy időben kivezetésre kerül az Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP). Összegyűjtöttük a legfontosabb kérdéseket a megújuló termékkel kapcsolatban, és meg is válaszoltuk azokat.
Kritikus a helyzet Székelyföld egyik legnépszerűbb turistalátványosságánál.
A fix kamatra vagy a változóra esküsznek a befektetők?
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?